Yunusemre Kısaca Kimdir

Yunusemre Kısaca Kimdir ;  hayatını Anadolu da  sürdürdüğü bilinen Yunus Emre, büyük Türk ozanlarından dır. Kendisi, 13. ve 14. yüzyıllarda yaşamış olsa da, 15 ve 16 yüzyılda da aynı mahlas ile şiirler yazanlar olmuş hatta bir kısmı bir biri içine geçmiştir. Günümüzde Yunus Emre Şiirleri hemen hemen herkes tarafından bilinmekte ve sevilmektedir. Hayatı hakkında çok fazla net bilgiye ulaşılamamıştır.
Yunus Emre Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmaya ve Anadolu Türk Beylikleri’ nin kurulmaya başladığı dönemden, Osmanlı Beyliğinin kurulmasına kadar geçen sürede yaşamış bir halk şairidir.Yunusemre Kısaca Kimdir

Yunus Emre’nin yaşadığı devirde Anadolu’da Moğol İstilası nın etkisiyle iç kavgalar, siyasi zayıflık, kıtlık, kuraklık gibi çok zor günler yaşanmaktaydı. Yunus Emre Türklerin islamlaşmasında büyük rol oynamış, Allah sevgisini, din ve güzel ahlakla ilgili düşüncelerini yaymaya çalışarak Türk İslam Birliği nin kurulmasında büyük çabalar göstermiştir.

Uzun yıllar Hacı Bektaşı Veli dergahında hizmet eden Yunus Emre Mutasavvıf dur insanları asil, garip, zengin, fakir, ayrımı yapmaksızın, derin bir sevgiyle sever ve islam teblii yoluna giderdi. Allah ondan razı olsun.

Yunus Emre Şiirleri ne Örnek ;

Bana Seni Gerek Seni

Aşkın aldı benden beni
Bana seni gerek seni
Ben yanarım dünü günü
Bana seni gerek seniNe varlığa sevinirim
Ne yokluğa yerinirim
Aşkın ile avunurum
Bana seni gerek seniAşkın aşıklar öldürür
Aşk denizine daldırır
Tecelli ile doldurur
Bana seni gerek seniAşkın şarabından içem
Mecnun olup dağa düşem
Sensin gün be gün endişem
Bana seni gerek seni

Sufilere sohbet gerek
Ahilere ahret gerek
Mecnunlara Leyla gerek
Bana seni gerek seni

Eğer beni öldüreler
Külüm göğe savuralar
Toprağım anda çağıra
Bana seni gerek seni

Yunus’dürür benim adım
Gün geçtikçe artar odum
İki cihanda maksudum
Bana seni gerek seni