Segah Tekbir

Segah Tekbir. Teşrik Tekbiri.

Allahu Ekber Allahu Ekber. La İlahe İllallah Hu Allahu Ekber
Allahu Ekber Ve Lillahil Hamd.

Anlamı: “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Arapçası:  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

Teşrik nedir; Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce`nin 9. günü olmaktadır.
Teşrik tekbiri nedir; Kurban bayramında farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir.
Arefe günü sabah namazından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar farz namazlarını müteâkip
birer defa okunur.

Resmin üzerine tıklayıp büyütebilir, sağ tıklayıp bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.

Tekbir Segah İlahi

Segah Tekbir

İlahi Nota ve Karaoke leri için www.enesatlig.com

İlahi Dinle, İlahi İndir, İlahi Notaları, Salatı Ummiye, Buhurizade Itri Efendi.

Daha fazla ilahi notasına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Segah Tekbir

Teşrik lügatte; etleri dilimleyip güneş altında bırakmak anlamına gelmektedir. Bayramdan sonraki üç gün kurban etlerini dilimleyerek güneşe sermek adet olmuş, bu sebeple bu günlere teşrik adı verilmiştir.Teşrik tekbirleri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Kurban Bayramının ilk gününe “yevm-i nahr”, diğer üç güne ise “eyyâmü’t-teşrîk (teşrîk günleri)” denir. Arefe günü sabah namazından itibaren başlar, bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa okunur. Kurban Bayramı’nda, Arefe günü Sabah namazından başlamak üzere, Bayram’ın 4. günü  ikindi namazına kadar (İkindi de dahil) her farz namazın sonunda bir defa Teşrik Tekbîri” okunması vâcib’dir.