Sanki Yedim Camii

Sanki Yedim Camii:

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan, Osmanlı döneminden kalma tarihî bir Cami’miz dir. Zeyrek mahallesi, Kirbacı Sokağı’nda yer alan caminin yapılış tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bilhassa harf inkilapı ile, Osmanlıca yazılan kitabeler (eserin sahibi, mimarı, senesi vs bilgi veren) söküldüğü gibi birçok çeşme, cami, han, hamam vs nin yerine Latin harfi ile yenisi de yazılmadığından Caminin bânisi hakkında gerçek bir bilgiye sahip değiliz.

Rivayete göre Keçecizade Hayreddin adında ortahâlli bir esnaf, Osmanlı döneminde padişahların yaptırdığı Selatin camilerinigörüp imrenerek, kendisi de bir cami yaptırmayı diler ve bunun için para biriktirmeye başlar.

Canı bir şey istediğinde, almayıp; sanki yedim (varsay ki yedim) diyerek parasını ayrı bir yere koyar. 20 yıl boyunca biriktirdiği paralarla küçük de olsa bir cami yaptırır ve caminin adı halk arasında Sanki Yedim Camii olarak anılmaya başlar.

Resmî kayıtlarda camiyi yaptıran kişiyle ilgili bir bilgi bulunmadığı için, caminin bânisi konusundaki görüşler de çeşitlilik göstermektedir. Keçecizade Hayreddin ile birlikte, caminin yapımıyla ilişkilendirilen bir başka kişi de Adanalı Şakir Efendi’dir.

Yapının 18. yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır. Orijinal bina, Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Unkapanı bölgesinde etkili olan büyük bir yangın sırasında büyük ölçüde zarar görmüştür. 1959 yılına değin metruk hâlde kalan bina, bir süre marangozhane olarak kullanılmış, ancak daha sonra mahalle halkının topladığı yardım paralarıyla büyük bir onarım geçirerek tekrar yapılmıştır.

Caminin iç mekânı 100 metrekare büyüklüğünde olup, yaklaşık 200 kişi aynı anda ibadet edebilmektedir. Tek şerefeli, beyaz boyalı bir minaresi vardır. Zaman içinde evlerin arasında kalan Caminin günümüz görüntüsü aşağıdaki gibidir.

SANKİ YEDİM CAMİİ İÇİN HARİTA BURAYA TIKLA Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede açılacaktır