Kutlu Doğum Haftası

Kutlu doğum haftası nedir ?

Kutlu Doğum Haftası, Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’ın teklifi ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1989 yılında başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da desteklenerek sadece Türkiye’de resmiyet kazandırılarak her yıl farklı gündem ile  âlemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz (sav) in doğumunun kutlanması ve güzel ahlakının anlatılmasının amaçlandığı bir etkinlik haftasıdır.

Kadir Gecesi dışında mübarek geceler olarak bilinen kutlamalar, Osmanlı Devleti padişahı II. Selim’in Hz.Muhammed (sav) in doğum günü kutlaması için başlattığı Mevlit Kandili örneğinde olduğu gibi ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti padişahları tarafından başlatılan gelenekselleşmiş uygulamalar gibidir. Bilindiği üzere kandil günleride, Osmanlı’ya ve devamı olan Türkiye Cumhuriyeti’ ne has günler, halk tarafından benimsenmiş geleneklerdir.

kutlu_doğum_haftası

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla beraber, O’nun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

Mevlid Kandiline alternatif olup olmadığı,
Kutlu Doğum Haftası kutlamanın caiz olup olmadığı,
hicri takvimemi yoksa miladi takvime göremi kutlanacağı,
bidat ya da gelenek olup olmadığı,
Hz.İsa (as) ın doğum günü kutlaması (noel) e benzeyip benzememesi  v.s. hakkında birçok eleştiri ve tepkide vardır.

En doğrusunu Allah (cc) bilir.

:::Enes Atlığ:::