İlahi Albümü Yapmak İstiyorum

İlahi Albümü Yapmak İstiyorum nasıl yaparım ?

Çokça karşılaştığım bir soru. Bu nedenle mevzuya bir açıklık getirme ihtiyacı duydum. Bu yazımızda ilahi albümü nasıl yapılır, aşamaları nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Her albümde olduğu gibi sizin albümünüzde de ilk aşama repertuar aşamasıdır.
Öncelikle icraası yapılacak eserler belirlenir. Belkide en zor kısım bu diyebiliriz. Hele de albümün bir konsepti olacaksa, konsepte uygun bir repertuvar hazırlamak en zor iştir. Daha sonra müzikalitesine güvendiğiniz bir yönetmen ve aranjöre ihtiyacınız var.

Aranjör eserlere hayat verecek, eserlerin ve sizin duygunuzu yansıtacak kişidir. Mutlaka güvendiğiniz bir aranjör ile çalışmalarınıza başlamalısınız. Aranjeler bittiğinde canlı enstrumanların çalınması, mix ve mastering gibi aşamalar vardır. Canlı enstruman kayıtları yapılıp gerekli çalışmalar bittiğinde sıra son aşamaya (mix ve mastering) gelir.

Mix-master nedir?

Mix ve mastering nedir sorusunun en basit açıklaması şudur ki- studyo kayıtları biten ve temel frekans ayarları yapılan projenize mix yapılmış denmektedir. Mastering ise, mix i yapılmış projenin en son frekans ayarlarını yapma işidir. Bu da yapılırken dünya standartındaki frekans değerleri esas alınır. Ve çoğu zaman analog cihazlar ile yapılırlar. Tabiki bunlar sizi pek te ilgilendiren konular değildir. Ekseriyetle bu işlerle yönetmen ya da aranjörünüz ilgilenir. Mastering aşamasından sonra albümünüzün basım işlemi vardır.

Albüm basımı için özenle seçilen fotograf ya da görseller matba da basılacak hale getirilir ve yapımcınızın firma kodu ile matbaaya talimat verilir. Ve albümünüz istediğiniz adet (en az 500 adet) basılır.

Dileyen basım yaptırmayıp dijital yoldan da albümünü piyasaya sürebilir. Tabiki bunun için de bir yapımcı firmaya ihtiyacınız vardır. Firmanız albümünüzü iTunes, spodify, deezer vs dijital platformlara dağıtımını yapacaktır.

Kısaca bir albüm hikayesinin aşamaları bu şekildedir. Umarım bu makale bir nebze açıklayıcı olmuştur.

Allah’a(cc) emanet olunuz. Selam ve dua ile..

www.ambianceproduction.net
www.studioambiance.net