Ayasofya

AYASOFYA

AYASOFYAYA DÜŞEN FATİHİN GÖLGESİDİR.
SADECE MABED DEĞİL PEYGAMBER MÜJDESİDİR.
DAYAN EY AYASOFYA ZAFERE RAMAK KALDI

ARTIK GERİ DÖNÜŞ YOK MÜSLÜMANLAR UYANDI

İNSAN HİÇ UTANMAZMI NASIL GELMİŞ BU HALE
SEN İSLAM SANCAĞISIN NASIL OLURSUN MÜZE
EY ECDAT YADİGARI ZAFERE RAMAK KALDI

ARTIK GERİ DÖNÜŞ YOK MÜSLÜMANLAR UYANDI

ATANA NE BAHANE AKŞEMSETTİN FATİHE
ALLAHU EKBER SESİ SUSTURULMUŞ MABETDE
ATAM FATİH SÖZÜYLE İNSAN, MELEK, VEDE CİN

KİM MÜZE YAPTI İSE MÜSTEHAK LANET İÇİN

M.Enes Atlığ 2014

Ayasofya – şiir – Enes Atlığ
Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Kız Kulesi, Dolma Bahçe Sarayı, Panorama 1453, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Eyüb Sultan Türbesi, Çırağan Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı, Çinili Köşk ve benzeri tarihi mekanlarımızı 3D sanal tur ile gezmek isterseniz BURAYA tıklayınız.
Bağlantı yeni sekmede açılacaktır.
 Ayasofya Camii;
Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, MS 532 – 537yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden sonra, Fethin simgesi olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.
1935 yılından beri ise ne yazıkki müze olarak hizmet vermektedir.

1453’te kilise camiye dönüştürüldükten sonra Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerinden insan figürleri içerenler tahrip edilmemiş (içermeyenler ise olduğu gibi bırakılmıştır), yalnızca ince bir sıvayla kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler bu sayede doğal ve yapay tahribattan kurtulabilmiştir.

FATİH SULTAN MEHMET’İN AYASOFYA VAKFİYESİ

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse,
ALLAH’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

ALLAH’ın azabı onlaradır.

ALLAH işitendir, bilendir.