Aşure Nasıl Yapılır

Aşure Nasıl Yapılır

2o kişilik aşure için malzemeler.

asure-gunu
Aşure

2 su bardağı buğday
1 su bardağı kuru fasülye
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kayısı
yarım su bardağı üzüm kurusu (sarı üzüm)
10 adet kuru incir
2 adet rendeşenmiş portakal kabuğu
3-4 bardak toz şeker
süslemek için fındık, ceviz ve dilediğiniz herşey .

Aşure Nasıl Yapılır

Yapılışı;

Nohudu 1 saat, fasulyeyi ise daha az haşlayalım. Daha önce haşladığımız buğday ile beraber düdüklü tencerede tekrar haşlarken 7-8 su bardağı su ekleyelim. İsteğe göre üç ya da dört bardak toz şekeri de ilave edip yarım saat kadar kaynatalım. Diğer malzemeleri koyduktan sonra 15-20 dk kadar daha kaynatıp pişirme işlemini bitirebiliriz.

Pişirme işlemini yaparken ne dağılacak kadar çok ne de, misget oynayacak kadar sert olmamasına, serte kaçar yumuşaklıkta olmasına dikkat ediniz. Özellikle nohut ve fasulye nin dağılmasını istemeyiz. Pişirme işlemi de bittikten sonra servis için kaselere koyabilirsiniz.
Kaselere koyup fındık, ceviz, nar gibi süsler ile süsledikten sonra servis edebiliriz. Bu tarifden ortalama 20 kase çıkmaktadır. Afiyet Olsun.

Başka Bir Tarif;

MALZEMELER

2 su bardağı dövme buğday
Yarım su bardağı kuru fasulye
Yarım su bardağı nohut
50 gr.kuş üzümü
50 gr.izmir üzümü
2-3 adet kuru incir
1 çay bardağı dut pekmezi
4-5 adet kuru kayısı (islimsiz,kayısı çiri)
Yarım portakal kabuğu
Yarım ayva
7-8 adet karanfil
1adet 10 cm. kadar çubuk tarçın
1 adet elma
Bir çay kaşığı tuz (tepeli olmasın,silmeden biraz fazla olsun)
Damak tadınıza göre şeker

SÜSLEMEK İÇİN

fındık, ceviz, fıstık, nar

HAZIRLANIŞI

Akşamdan ıslağa koyduğunuz dövme,fasulye ve nohutu sabah suyunu süzerek düdüklü tencereye alın. Bir elmanın üzerine karanfilleri batırıp aşurenin içine atın. Üzerine bir karışa yakın çıkacak kadar su ekleyin Kaynamaya başladıktan sonra kefini alıp,ağzını kapatın. En az bir buçuk saat altı kısık olarak pişirin Buğdayın iyice açılması lazım.Yoksa suyu özlü olmaz. Üzümleri bir cezveye alıp üzerine sıcak su koyun ve 5 dakika kadar kaynatın.Bu sayede kirli suyunu verecek ve aşureyi mat bir renge dönüştürmeyecek. Bundan sonraki aşamada aşure sık sık karıştırılacak.Aksi halde hemencecik dip tutacaktır. Üzümleri tencereye,Portakal kabuklarıyla beraber ekleyip,beş dakika daha pişirin. Şimdi küçük doğradığınız ayva,incir ve kayısıyı ekleyin. Bir çay bardağı kadar pekmezi şekeri ve çubuk tarçını bu esnada ilave edin. Şekeri azar azar katın.Miktarı damak tadınıza göre ayarlayın. 5 dakikada bu şekilde kaynadıktan sonra altını kapatın. İster sıcak ister soğuk,dilediğiniz gibi süsleyip servis yapın.

AŞURA GÜNÜNÜN EDEPLERİ
Aşura orucu ve o gün yapılması gerekenleri açıkladığımız kısa yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

2 hakkında “Aşure Nasıl Yapılır” görüş

  1. Geri bildirim: Aşura Günü Edepleri

Yorumlar kapalı.